ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСНА ГРОМАДСЬКО-МОЛОДІЖНА ГАЗЕТА виходить з 14.02.2008 Передплатний індекс 99876

"Поляк з великим українським серцем", або про графа-реформатора з "Миньковецької держави"

Електронна адреса Друкувати PDF

Саме цими словами знаного вітчизняного літературознавця та академіка Національної академії мистецтв України Вадима Скуратівського назвали своє свято мешканці с. Миньківці, що на півдні Хмельниччини. Його провели в день Першої Пречистої. І не випадково. Адже в цю урочисту днину двісті років тому найуспішніший реформатор рубежу 18-19 ст. Ігнацій Мархоцький організовував для тодішньої громади своєї «Миньковецької держави» велелюдні Дожинки (тепер більш відоме як Свято Церери). У подяку йому й зініціювали цей захід нащадки тих, кого граф шанував як власну родину.


 

В той час, коли деструктивні сили стараються вбити клин у стосунки між поляками та українцями, з вуст учасників дійства на подвір’ї Меморіального музею графа-реформатора звучало чимало теплих слів про цього без перебільшення одного з найкращих представників сусіднього народу, котрий зробив чимало доброго для українців.

Чого варті лише прийняття прогресивного «Права міста Миньковець» 1791 р., відміна у 1795 р. десятини та інших податей, а 1804 р. – скасування панщини, заборона називати селян образливими словами, відкриття лікарні, шкіл, сиротинців у той історичний період, коли вони були диковинкою навіть для повітових міст краю!

При цьому наголошувалося, на значимості в цій справі Травневої Конституції Речі Посполитої, яка 225 років тому дозволила початкуючому аграрію та децентралізатору влади з-під Кам’янця-Подільського І.Мархоцькому розпочати зміни у своїх спадкових володіннях.


Виступили на святі і керівники Державного архіву Одеської області Володимир Левчук зі своїм хмельницьким колегою Володимиром Байдичем, у фондах закладів яких зберігається найповніша добірка документів про І.Мархоцького та його «Миньковецьку державу». Завдяки співпраці шанувальників І.Мархоцького з їхніми та іншими архівними установами Києва, Львова, Вінниці, Херсона, і навіть Варшави та Єрусалима вже випущено 8 томів «Наукових записок Центру Мархоцькознавства». Така науково-дослідницька структура створена з ініціативи члена Національної спілки краєзнавців України Володимира Захар’єва на базі музею у співпраці з науковцями Кам’янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка. Найсвіжіший – восьмий з них презентовано на святі та передано до місцевої бібліотеки.


Долучилися до свята і представники Хмельницького осередку Всеукраїнської творчої спілки «Конгрес літераторів України» Галина Корицька, Наталія Мазур, Маргарита Шевернога, Валентин Говорун, Валерій Грошко. Вони прочитали власні поезії, на написання яких надихнула їх бурхлива діяльність «винуватця події» та озвучили фрагменти романів Юліуша Словацького «Король Лядови», Сельвестра Венжика Грози «Граф Сцібор на Острівці», поеми Мавриція Гославського «Поділля», які писали про І.Мархоцького та його дітище. Виявилося, що й сам Адам Міцкевич причетний до того ж, але у геніальному слові своєї поезії «Акерманські степи» закарбував південну частину «Миньковецької держави» – територію «Графства Руффіполіс», що розташовувалося між Одесою, Овідіополем та Чорним морем. До речі, Кароліно-Богаз насправді назване на не тому, що там крутила свої романи з приїжджими знаменитостями, у т.ч. Олександром Пушкіним відома куртизанка першої половини 19-го століття, а на честь сина І.Мархоцького Кароля польського патріота, якого 1836 р. царизм відправив на заслання у холодний Тобольськ.

Зі свого боку художники Анатолій Верстюк та Віктор Юрчак, спільно з майстрами декоративно-ужиткового мистецтва Вірою Спірякіною, Світланою Денисенко, Тетяна Пилипчук фотохудожниками кам’янець-подільського клубу «Погляд» представили свої тематичні картини і вироби. А юні артисти місцевої школи продемонструвати свої таланти.


Ідею такого свято підтримали голова дунаєвецької РДА Олександр Бернашевський, голова Дунаєвецької об’єднаної громади Веліна Заяць, заступники яких Андрій Рудик та Надія Слюсарчик виступили перед присутніми на святі та вручили відзнаки активним учасникам.

На жаль, через об’єктивні обставини не змогли приїхати до Миньковець запрошені організаторами голова Хмельницького осередку «Спілки поляків України» Франц Міцінський та Генеральний консул консульства у Вінниці Томаш Олейнічак. Проте перспектива співпраці не втрачена. Домовлено, що наприкінці тижня заплановано усі троє зустрінуться та проведуть переговори у Хмельницькому.

Прес-центр Меморіального музею

графа-реформатора Ігнація Сцібор-Мархоцького у Миньківцях

 

Останне оновлення Вівторок, 30 серпня 2016 14:24  

Реклама

ТДВ «Хмельницькзалізобетон»

Пропонує вироби з деревини, виготовлені на німецькому обладнанні «weinig», двері виготовлення дверних полотен.

- дошка підлоги, блок-хауз, вагонка
- сходинки та під сходинки
- широкий вибір продукції зі складу та на замовлення

м.Хмельницький, вул.Чорновола, 31,т.64-51-97


КП «Цивільжитлобуд»

Проводить будівництво –1, 2, 3 – кімнатних квартир поліпшеного планування: вода, газ, індивідуальне опалення, дитячий майданчик, металопластикові вікна, утеплені стіни, парковка, офісні приміщення. Продаються приміщення під офіси, гаражі та магазини. Виконуємо будь-які будівельно-монтажні роботи.

м.Хмельницький, вул. Камʼянецька, 47,
т. 72-07-75, 65-85-03, 70-69-75, 050-824-91-64
www.civbuild.com

 


Будівельна компанія "Діта"

виконує усі види будівельних робіт вже 20 років.
Ми почали свою діяльність з невеликіх обсягів ремонтніх робіт.
Але сьогодні наша компанія досягля значних успіхів у сфері будівництва і є лідером ринку у нашому регіоні.
Компанія розвивається і рухається у ритмі нових тенденцій та технологій.
Ми будуємо те, що необхідно суспільству, країні та світу.
вул. Червоноармійська, 5
29009 м. Хмельницький

+38 (0382) 61 97 78
+38 (067) 381 20 40
e-mail: manager@dita.ua
www.pf-dita.com


З приводу розміщення реклами звертатися за тел. 65-59-01


 


29000, м.Хмельницький, Кам'янецька 47
т.65-59-01
tviypog@gmail.com

Шановні читачі !
Розпочалася передплата на друге півріччя. передплатний індекс 99876


Сертифіковано в Україні