ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСНА ГРОМАДСЬКО-МОЛОДІЖНА ГАЗЕТА виходить з 14.02.2008 Передплатний індекс 99876

Німець з українською душею

Електронна адреса Друкувати PDF

Минулої суботи у Староостропільському ліцеї, що на Старокостянтинівщині відбулося літературно-мистецьке свято на честь 125-річчя з Дня народження українського поета, перекладача та літературного критика Освальда Бурґгардта.

 

З двох міст – Хмельницького та Старокостянтинова зʼїхалися гості на літературно-мистецький захід, який відбувся на сцені актового залу ліцею. На свято пошанування поета приїхали його сучасні колеги пера з обласного осередку «Конгресу літераторів України», голова літературної спілки «Поділля» Володимир Олійник,дует Сергія і Юлії Білецьких, а також народний артист України Володимир Смотритель, який подарував усім присутнім чудові пісні на слова Юрія Клена.


За пропозицією голови обласного центру німецької культури Володимира Бауера, розпочався мистецький захід з відеофільму, присвяченому 75-річчю депортації німців з України, де кожен глядач зміг дізнатися про роль німецьких поселень і окремих німців в історії розвитку причорноморських районів України.

Як розповів організатор свята Олександр Климчук: «Це свято проводимо вперше на Хмельниччині, саме тут, де народився майбутній поет і патріот України Освальд Бурггардт, який свої твори публікував під псевдонімом Юрій Клен. Думаю, що такий літературно-мистецький захід стане вже доброю традицією, який будем проводити і надалі, залучаючи до цього не лише людей творчості, але й більш широкі верстви серед школярів та студентів, яких цікавить історія рідного краю і видатні люди, які були патріотами землі, де народилися. Адже саме таким був Юрій Клен, якого називають німцем з українською душею».

Освальд Бурґгардт народився 4 жовтня 1891 року, в родині німецького купця-колоніста Фрідріха Бурґгардта та Каттіни Сідонії Тіль в с. Сербинівка Волинської губернії, нині Старий Остропіль Старокостянтинівського району Хмельницької області. Дід поета, Aвґуст Бурґгардт походив з пруськоrо міста Зольдіну, оселився в ХІХ сторіччі на Волині і заклав там фабрику сукна. Мав п'ятьох синів, з яких найстарший Фрідріх Адам, купець за фахом (один час він займався продажем сільськогосподарських машин), одружений з Сідонією Амалією з дому Тіль (Thiel) був батьком Юрія Клена, що народився в сім'ї як третя і остання дитина. Поет мав двоє хресних імен: Освальд і Екартю. Коли Освальду виповнилося п'ять років, родина переїхала до Немирова. Початкову школу закінчив у селищі Воронівка, де Бургардти жили кілька років після Немирова. Далі було навчання в Немирівській гімназії. Завершив середню освіту в Київській першій гімназії з золотою медаллю, звідки у 1911 році вступив до університету святого Володимира.

В університеті одержав ґрунтовну філологічну освіту: студіював англійську, німецьку та слов'янську філологію, історію літератури.

3 початком Першої світової війни Освальда Бургардта депортовано до Архангельської губернії (с. Мар'їна гора). Повернувшись до Києва у 1918 році, закінчив у 1920 університет  — і його прийняли до аспірантури при дослідному інституті УАН. Викладав разом із М. Зеровим у соціально-економічному технікумі с. Баришівки.

У Київському інституті народної освіти створив кафедру прикладного мистецтва, брав активну участь у роботі ВУАН.

З 1931 року живе та працює в Німеччині.

У роки Другої світової війни служив за перекладача при штабі 17-ї армії. З 1943 року працює викладачем в Українському вільному університеті в Празі, по закінченні війни — коротко професором слов'янської філології Інсбрукського університету.

Здобув третю премію Українського католицького союзу (трійця переможців – Галина Журба, Юрій Косач та Юрій Клен).

Помер Юрій Клен 30 жовтня 1947 року в німецькому Авґсбурзі від запалення легень.


Вершинними здобутками Юрія Клена-поета є поеми «Прокляті роки» (1937) та «Попіл імперій» (1943 — 1947). Трагічне знищення української культури в добу сталінізму, нелюдська жорстокість другої світової війни — центральні теми цих творів.

Наприкінці літературного свята відбулося покладання квітів до пам?ятного знаку, який нині символізує місце хати, де народився поет.

Наталя Горденко

 

Останне оновлення Середа, 19 жовтня 2016 12:25  

Реклама

ТДВ «Хмельницькзалізобетон»

Пропонує вироби з деревини, виготовлені на німецькому обладнанні «weinig», двері виготовлення дверних полотен.

- дошка підлоги, блок-хауз, вагонка
- сходинки та під сходинки
- широкий вибір продукції зі складу та на замовлення

м.Хмельницький, вул.Чорновола, 31,т.64-51-97


КП «Цивільжитлобуд»

Проводить будівництво –1, 2, 3 – кімнатних квартир поліпшеного планування: вода, газ, індивідуальне опалення, дитячий майданчик, металопластикові вікна, утеплені стіни, парковка, офісні приміщення. Продаються приміщення під офіси, гаражі та магазини. Виконуємо будь-які будівельно-монтажні роботи.

м.Хмельницький, вул. Камʼянецька, 47,
т. 72-07-75, 65-85-03, 70-69-75, 050-824-91-64
www.civbuild.com

 


Будівельна компанія "Діта"

виконує усі види будівельних робіт вже 20 років.
Ми почали свою діяльність з невеликіх обсягів ремонтніх робіт.
Але сьогодні наша компанія досягля значних успіхів у сфері будівництва і є лідером ринку у нашому регіоні.
Компанія розвивається і рухається у ритмі нових тенденцій та технологій.
Ми будуємо те, що необхідно суспільству, країні та світу.
вул. Червоноармійська, 5
29009 м. Хмельницький

+38 (0382) 61 97 78
+38 (067) 381 20 40
e-mail: manager@dita.ua
www.pf-dita.com


З приводу розміщення реклами звертатися за тел. 65-59-01


 


29000, м.Хмельницький, Кам'янецька 47
т.65-59-01
tviypog@gmail.com

Шановні читачі !
Розпочалася передплата на друге півріччя. передплатний індекс 99876


Сертифіковано в Україні