ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСНА ГРОМАДСЬКО-МОЛОДІЖНА ГАЗЕТА виходить з 14.02.2008 Передплатний індекс 99876

Хто "тіпає" нашу мову?

Електронна адреса Друкувати PDF

Їдучи додому в маршрутці, черговий раз читала рекламу одного з найвпливовіших банків в Україні і думала: радіти тому, що випускникам буде легше підготуватись до екзаменів, практикуючи свої знання з української мови, чи все ж таки плакати через настільки високий рівень чи то халатності, чи то безграмотності наших громадян.

І чомусь сильніше захотілося плакати. Коли ви востаннє чули в розмові серед колег, дітей, випадкових перехожих чисту українську мову, яку плекали у своїх творах такі популярні сьогодні видатні корифеї української літератури? Не знаю, як вам, а мені ж її доводиться чути лише на уроках (і то не завжди, але це вже інша тема) та на офіційних заходах. А от тільки переступаєш межу «офіціозу», одразу зі всіх сторін лунає «тіпа», «блін», «капєц» чи навіть ще більш непристойну лексику сучасного побутового мовлення. Що вже приховувати, і сама не рідко вживаю слова, яких точно немає в українських словниках, хоча й намагаюсь звести їх використання до мінімуму.

Але одна річ, коли такі «недосконалості» присутні в розмові у під’їзді, а зовсім інша – коли елементарними правилами пунктуації та орфографії нехтують там, де, здавалось би, мали до цього ставитися з надлишковою увагою чи навіть педантичністю. Річ іде про те, що оточує нас скрізь і завжди: брошури, оголошення, плакати, біл-борди, газети, журнали, телебачення, радіо – одним словом, засоби масової інформації. Це вже не кажучи про вивіски на дверях приватних чи інколи навіть державних установ, де елементарне «будь ласка» чомусь здобуває зовсім недоречний там дефіс. Буде вільна хвилинка – погортайте будь-яке періодичне видання, звертаючи особливу увагу не на зміст написаного (який, на жаль, також буває абсурдним), а на грамотність тексту. Майже впевнена, що вже на перших 3-5 сторінках вам вдасться знайти не один приклад, де дієприслівниковий зворот залишився без ком, а кишеня перетворилась на «карман», а валіза на "чемодан"...


«Навіщо вже придиратися так? Хіба не зрозуміло, що написано?» - можете подумати ви. Так, звісно, від того, що потяг став «поїздом» ви не станете в подиві роздумувати над сенсом написаного. Але навіщо тоді взагалі якісь дурні правила , якщо і так все зрозуміло? І ви з легкістю зрозуміли, що тут написано. Воно й не дивно. Психологами доведено, що людина може читати неакадемічні тексти зі словами, у яких перемішані літери, тому що слова часто зустрічаються і мозок вже може сприймати їх навіть в такому вигляді. Але, думаю, газети, надруковані у такому специфічному стилі як мінімум викликали б шквал обговорень та обурення. Навіщо таке робити?

Хоча, ніхто б і не став, що за маячня? То чому ж хтось дозволяє собі нехтувати цінністю та милозвучність нашої мови у інший спосіб? Діти вивчають українську мову з дитячого садочка, а зовнішнє незалежне оцінювання з української мови взагалі є обов’язковим. Про яку цінність мови як національного оберегу і символу може йти річ, якщо хтось дозволяє собі просто закрити на неї очі? До речі, і в освітній галузі не все так гладко. Нерідко і в навчальних підручниках та посібниках допускаються помилки. Що вже казати про художню літературу?

Якщо ми прагнемо до якихось стандартів, до незалежності у всіх аспектах, мусимо виховувати ці стандарти у собі в першу чергу. Та, коли бачите помилку, не бійтеся сказати про це. Ми не завжди помічаємо власні хиби, тож варто допомагати один одному на шляху до спільної мети. Бо мілкі і, на перший погляд, незначні деталі часто можуть стояти на заваді справді великому і значущому.

Євгенія Соболєва

 

Реклама

ТДВ «Хмельницькзалізобетон»

Пропонує вироби з деревини, виготовлені на німецькому обладнанні «weinig», двері виготовлення дверних полотен.

- дошка підлоги, блок-хауз, вагонка
- сходинки та під сходинки
- широкий вибір продукції зі складу та на замовлення

м.Хмельницький, вул.Чорновола, 31,т.64-51-97


КП «Цивільжитлобуд»

Проводить будівництво –1, 2, 3 – кімнатних квартир поліпшеного планування: вода, газ, індивідуальне опалення, дитячий майданчик, металопластикові вікна, утеплені стіни, парковка, офісні приміщення. Продаються приміщення під офіси, гаражі та магазини. Виконуємо будь-які будівельно-монтажні роботи.

м.Хмельницький, вул. Камʼянецька, 47,
т. 72-07-75, 65-85-03, 70-69-75, 050-824-91-64
www.civbuild.com

 


Будівельна компанія "Діта"

виконує усі види будівельних робіт вже 20 років.
Ми почали свою діяльність з невеликіх обсягів ремонтніх робіт.
Але сьогодні наша компанія досягля значних успіхів у сфері будівництва і є лідером ринку у нашому регіоні.
Компанія розвивається і рухається у ритмі нових тенденцій та технологій.
Ми будуємо те, що необхідно суспільству, країні та світу.
вул. Червоноармійська, 5
29009 м. Хмельницький

+38 (0382) 61 97 78
+38 (067) 381 20 40
e-mail: manager@dita.ua
www.pf-dita.com


З приводу розміщення реклами звертатися за тел. 65-59-01


 


29000, м.Хмельницький, Кам'янецька 47
т.65-59-01
tviypog@gmail.com

Шановні читачі !
Розпочалася передплата на друге півріччя. передплатний індекс 99876


Сертифіковано в Україні